Rendalapító
1815 Élete röviden
1824 A kilencéves kori álom
1841 A szalézi oratórium
1854 Szent életű fiatalok
1859 Szalézi Rend
1876 A Szalézi Család
1877 A Megelőző Módszer
1875 Missziós küldetés
Ki nekem Don Bosco?
Bosco Szent János
(1815 – 1888)
Bosco János 1815. augusztus 16-án született egy parasztcsaládban Torino közelében. Édesapját két éves korában elvesztette, így édesanyjának, Margitnak egyedül kell felnevelnie Antalt, Józsefet és a kis Jánost. Bosco Jancsi kilenc éves korában egy álmot látott, amely egész életét meghatározta: Jézus megmutatta neki, hogy a fiatalok nevelése lesz a küldetése. Gyermekkorától kezdve gyakran kötötte le társait bűvészmutatványokkal, amelyeket kemény gyakorlással sajátított el a munka és az imádkozás között.
Az idős Calosso atya indította el a papi tanulmányok útján, amelyekért nagy erőfeszítéseket tett. Végül el kellett hagynia a családi házat Antal testvérével való szembekerülése miatt, aki azt akarta, hogy János inkább a földeken dolgozzon. Később Chieriben, ahol szeminarista volt, létrehozta a „Vidámság Társaságát”, amelybe összegyűjtötte a városka fiataljait. 1841 júniusában pappá szentelték.
Lelkivezetője, Cafasso atya azt tanácsolta neki, hogy tökéletesítse tanulmányait az egyházi kollégiumban. Közben Don Bosco maga köré gyűjtötte az első gyermekeket, és megszervezte a vasárnapi oratóriumot, az első időkben mindig máshol, míg végül végleges helyre leltek Valdoccóban. Édesanyja elfogadta fia meghívását, hogy Torinoba menjen és segítsen a gyermekek körüli munkákban. Számukra ő lett „Margit mama”. Don Bosco oratóriuma egyre bővült: szállást adott az otthontalan árváknak, megtanította őket egy szakmára és arra, hogy szeressék az Urat. Együtt énekelt, játszott és imádkozott velük. Az első fiatalokból lesznek később az első munkatársai is. Híres nevelési módszerét „megelőző módszernek” hívjuk. Ennek a módszernek egyik különleges gyümölcse volt a fiatal Savio Szent Domonkos.
Idővel az első munkatársaival megalapította a Szalézi Szent Ferenc Társaságot, melynek célja a fiatalok megmentése, küzdve a szegénység minden fajtája ellen. Don Bosco számtalan kegyelmet kapott a Gondviseléstől, és Szűz Mária, akit a Keresztények Segítségeként tisztelt, gyakran óvta meg különböző nehézségekben. Mazzarello Szent Máriával megalapította a Segítő Szűz Mária Leányai Társaságát. A jótevőkkel és laikus segítőkkel létrejött a Szalézi Munkatársak közössége.
Don Bosco 72 éves korában, a munkától kimerülve halt meg 1888. január 31-én. Ma a Szalézi Család már az egész világon jelen van. II. János Pál pápa Don Boscot halálának századik évfordulóján az ifjúsági „atyjának és tanítójának” nevezte.
Boldoggá avatta 1929. június 2-án XI. Piusz pápa
Szentté avatta 1934. április 1-jén XI. Piusz pápa
Az álom
Ez a te területed
A kilencéves kori álom
Egy nap, amikor még gyermek voltam, mély hatású álmot láttam. Egy nagy udvaron játszó gyerekek között voltam, akik vidámak voltak, de sokan csúnyán káromkodtak. Megpróbáltam erővel megfékezni őket, amikor megjelent egy fényesen öltözött, méltóságteljes férfi. Azt mondta, hogy nem erőszakkal, hanem szelídséggel és szeretettel kell megnyernem őket, és tanítsam meg nekik a bűn rútságát és az erény szépségét.
Zavartan kérdeztem, hogyan tehetném ezt, hiszen csak egy tudatlan gyerek vagyok. A férfi megígérte, hogy tanítónőt ad mellém, aki bölccsé tesz. Ezután megjelent egy szépséges Asszony, aki megmutatta, hogy a gyerekek vadállatokká változtak, majd kezes bárányokká. Azt mondta, ez lesz az én területem, itt kell dolgoznom alázattal és erővel.
Ébredésem után megosztottam álmomat családommal, akik különféle értelmezéseket adtak. Az álom mélyen megmaradt bennem, és évekkel később, amikor Rómában jártam, a pápa arra kért, hogy írjam le pontosan az álmot, bátorításul a Szalézi Társaság fiainak. Ez az álom alapozta meg küldetésemet, hogy szelídséggel és szeretettel neveljem a fiatalokat.
A szalézi oratórium
A lelkek megmentése
Don Bosco oratóriuma
Don Bosco 1841-ben hozta létre az első oratóriumát Torinóban, Olaszországban. Az oratórium létrehozásának célja az volt, hogy segítsen a szegény, elhagyott és veszélyeztetett fiatalokon, akik az iparosodás következtében sokan a városokba költöztek munka reményében, de gyakran magukra maradtak és bűnözésbe keveredtek.
Don Bosco számos nehézséggel nézett szembe az oratórium létrehozásakor és működtetése során. Az egyik legnagyobb kihívás az volt, hogy megfelelő helyet találjon a fiatalok számára. Kezdetben gyakran költözniük kellett, mert a tulajdonosok nem szívesen látták a nagy létszámú fiatal csoportokat.
A valdoccoi oratórium jelentette a fordulópontot. 1846-ban Don Bosco egy kisháznál bérelt egy telket Valdoccóban, Torino egy külvárosi részén, és itt kezdte el felépíteni az oratóriumot, ahol nemcsak oktatást és lelki vezetést nyújtott a fiataloknak, hanem szállást és étkezést is biztosított számukra.
Don Bosco kitartása és elkötelezettsége eredményeképpen az oratóriumok száma gyorsan növekedett. A valdoccoi oratórium ma is működik, és a szalézi közösség egyik legfontosabb központja, amely hűen őrzi Don Bosco szellemiségét és továbbviszi munkáját a fiatalok érdekében.
Szent életű fiatalok
Az első gyümölcsök
Az oratórium fiai
Az oratóriumban eltöltött évek során Don Bosco sok fiatal életét látta megváltozni, és tanúja volt annak, hogyan törekedtek az életszentségre. Az oratórium szelleme, amely a szeretetre, hitre és közösségre épült, sokakat inspirált arra, hogy nemcsak a mindennapi életben, hanem a lelkükben is növekedjenek. Engedjék meg, hogy megemlítsen néhány fiatalt, akiknek az élete különösen példamutató volt.
Savio Szent Domonkos
Savio Szent Domonkos volt az egyik legkiemelkedőbb tanítványa, akinek életszentsége mindenkit inspirált. Már fiatal korában elkötelezte magát Isten szolgálatában, és törekedett arra, hogy minden cselekedetében Jézus példáját kövesse. Domonkos mélyen hitt abban, hogy „Inkább meghalok, mint hogy bűnt kövessek el.” Az ő lelki tisztasága, imádságos élete és áldozatkészsége példaértékű volt mindannyiuk számára.
Magone Mihály
Magone Mihály egyike volt azoknak a fiataloknak, akik nagy átalakuláson mentek keresztül az oratóriumban. Bár kezdetben problémás gyerek volt, hamarosan felismerte az életében rejlő lehetőségeket és elkezdett az életszentség útján járni. Mihály megtanult bízni Istenben, rendszeresen gyónt és áldozott, és igyekezett jó példát mutatni társainak. Az ő lelki fejlődése bizonyíték arra, hogy az oratórium képes megváltoztatni az emberek életét.
Besucco Ferenc
Besucco Ferenc, akit „a szentek szentje” néven emlegettek, egy csendes és alázatos fiú volt, aki mélyen elkötelezte magát az imádságnak és a lelki életnek. Ferenc rendkívül szorgalmas volt az iskolában és a szellemi gyakorlatokban egyaránt. Az ő életében megmutatkozott az életszentség iránti vágy, és példájával sokakat inspirált az oratóriumban.
Az oratórium célja mindig is az volt, hogy a fiatalokban felébressze az életszentség utáni vágyat, és segítse őket abban, hogy közelebb kerüljenek Istenhez. Minden fiatalnak megadták a lehetőséget, hogy megtalálja saját útját a hitben és a szeretetben. Az oratórium egy olyan hely volt, ahol mindenki megtapasztalhatta, hogy Isten szeretete határtalan és mindenki számára elérhető.
Az életszentség nem csupán a rendkívüli cselekedetekben nyilvánul meg, hanem a mindennapi élet apró dolgaiban is: a szív jóságában, az imádságban, a mások iránti szeretetben és az áldozatkészségben. Az oratórium fiataljai ezekben a dolgokban nőttek és fejlődtek, és az ő példájuk máig élő emlék Don Bosco számára.
A Megelőző Módszer
Lelkiség és pedagógia
A Megelőző Módszer
Értelem
Vallás
Szeretetteljesség
Don Bosco, Szűz Mária vezetésével, aki tanítómestere volt, az első oratórium ifjai között olyan lelki és nevelési tapasztalatra tett szert, amelyet „Megelőző Módszernek” nevezett. Önként adományozott szeretet volt ez részéről, amely Isten szeretetéből táplálkozik, aki gondviselésével elébe siet minden teremtményének, jelenlétével kíséri és élete odaajándékozásával üdvözíti őket.
Don Bosco ezt hagyta ránk öröségül, hogy így éljünk és dolgozzunk az evangélium hirdetésén, és megmentsük az ifjakat a saját közreműködésükkel. Ez a módszer átjárja az Istennel és az embertársainkkal való kapcsolatainkat, valamint közösségi életünket a szeretet olyan gyakorlásával, amely meg tudja magát kedveltetni.
Alapszabályok 20.
A Szalézi Család
Nevelői és lelkiségi mozgalom
Don Bosco spirituális családja
Don Bosco, Szűz Mária vezetésével, aki tanítómestere volt, az első oratórium ifjai között olyan lelki és nevelési tapasztalatra tett szert, amelyet „Megelőző Módszernek” nevezett. Önként adományozott szeretet volt ez részéről, amely Isten szeretetéből táplálkozik, aki gondviselésével elébe siet minden teremtményének, jelenlétével kíséri és élete odaajándékozásával üdvözíti őket.
Don Bosco ezt hagyta ránk öröségül, hogy így éljünk és dolgozzunk az evangélium hirdetésén, és megmentsük az ifjakat a saját közreműködésükkel. Ez a módszer átjárja az Istennel és az embertársainkkal való kapcsolatainkat, valamint közösségi életünket a szeretet olyan gyakorlásával, amely meg tudja magát kedveltetni.